Žaliojo Kyšulio Salos. Sal.

Girmantas | Banglentės, Burlentės, Kelionės, Spotai | vasario 11, 2010

Kai buvau mažas, bevartydamas žurnalus, aptikau tobulą spotą. Tai buvo Boa Vista sala Cabo Verde salyne (Žaliojo Kyšulio Salos). Nuotraukos, kurias tada pamačiau, paliko nemenką įspūdį: smėlio kopos, žydras vanduo, gražios (nei per didelės, nei per aštrios) bangos. Pavadinimas sukosi mano galvoje dar kelis metus. 2007-aisiais PWA (Profesionalių Burlentininkų Asociacija) surengė pirmas bangų varžybas Cabo Verde. Varžybos Sal saloje, ypatingai radikaliose sąlygose sulaukė daug dėmesio. Kitąmet pasitaikė puiki proga aplankyti Cabo Verde. Tai buvo Sal sala. Bet aš ir nebeieškojau švelnių sąlygų.

Santa Maria gets serious

Skrydis (iš Varšuvos) ir viešbutis su pusryčiais vienuolikai naktų nekainavo nė pusantro tūkstančio litų! Gėda būtų praleisti tokią progą. Su Mindaugu susipakavome įrangą ir patraukėme į Varšuvą. Kelionė buvo nuostabi! Puikus oras, draugiški žmonės, turtinga vietinė kultūra ir mūsų nuotaika tiesiog puikiai sutapo. Mums, deja, nepavyko pagauti PWA varžybose matytų bangų vakarinėje salos dalyje, tačiau bangos, atėjusios iš pietų, sudarė ne ką prastesnes sąlygas. Nebloga patirtis buvo vien plaukti šalia tokių grandų kaip Josh Angulo.

Josh Angulo
Bangos ir vėjai

Šioje kelionėje pirmą kartą paragavome tikrų side-off-shore sąlygų (kai vėjas pučia istrižai nuo kranto). Tobulai suformuota, stiklo lygumo banga buvo kažkas dar nepažinto ir visiškai naujo. Baltijoje ar Šiaurės jūroje net su nuo kranto pučiančiu vėju bangos paviršius niekada nebūna lygus. Vėjo sukeltos bangelės ne visada leidžia susikoncentruoti vien tik į pačią bangą ir ja mėgautis.

Girmantas Neniškis

Cabo Verde vyrauja pastovūs vėjai – Pasatai. Tiesa, vėjas retai kada būna labai stiprus ir viršija 15-20 m/s. Vidutinę dieną pučia 8-10 m/s šiaurės rytų vėjas. Daugumoje spotų vėjai pučia nuo kranto arba išilgai kranto linijai. Savaime suprantama, vėjas kranto šešėlyje yra silpnesnis ir gūsiuotas. Kai kuriuose spotuose tai sukelia problemų išeiti per mūšą.

Santa Maria Bay
Bet įveikus bangų užtvarą, Atlante galima rasti visko. Lygaus vandens mėgejai renkasi Santa Maria paplūdymį esantį salos pietuose. C formos paplūdymio rytiniame krante vėjas sukasi kiek nuo kranto, tačiau vakariniame – jis jau pučia į krantą. Įlankoje vanduo yra lygus, todėl greičiui, freestyle ar jėgos aitvarams visa įlanka tinka kuo puikiausiai. Tie, kas nori bangų, tačiau nėra pasiruošę radikalioms salygoms, rytinėje pakrantėje gali rasti net kelis spotus, kur bangos retai viršija porą metrų, o vėjai pastoviai pučia į krantą. Tačiau norint rimtų sąlygų, teks keliauti po vakarų pakrantę. Vos tik šiaurės vakarų bangos pradeda slinkti iš šiaurės Atlanto, visoje vakarų pakrantėje pradeda ridentis tikrosios BANGOS. Visoje pakrantėje gana nemažai spotų, tačiau geriausiai žinomas – Punta Preta (Juodasis Taškas). Geriausios bangos čia vyrauja žiemą – nuo gruodžio iki kovo, tačiau ir balandį ar geguže dar galima pagauti neblogų bangų.

Local on the rocks
Daugumoje spotų bangos lūžta ant akmenų rifo. Reikia atsižvelgti į potvynius ir (gana svarbu) neraižyti mažų bangų. Pastarosios ridenasi per rifą ir akmenis ant kranto, todėl greitai gali pritrūkti vandens po kojomis. Kartą Santa Maria rytiniame krante nuraižiau bangą kiek per ilgai. Nepavykus išsikapstyti iš vėjo šešėlio nusprendžiau lipti iš vandens. Išsaugoti įrangą pavyko. Bet išlipinėdamas per akmeninį rifą susipjausčiau visas pėdas. Sąlygos gana greit čia gali pasidaryti per rūgščios. Per dvi dienas matėm beveik dešimtį sutrupintų įrangos komplektų.

Already on the shore

Gyvenimas

Laikas Sal sustoja. Ar bent jau sulėtėja dvigubai. Bet tai toli gražu nėra blogai. Turėdamas dvigubai daugiau laiko ir nuveikti gali dvigubai daugiau. Nors Sal viso labo yra tik dykuma, čia – pilna įvairovės. Maistas – tiesiog nuostabus. Kiekvieną dieną galima paragauti vis kitos, šviežios žuvies. Norintiems europietiškos virtuvės – taip pat pasirinkimas nemažas. Naktinis gyvenimas verda keliuose centrinės Santa Maria gatvės baruose, pub’uose.

Santa Maria
Jei vėjo nepakanka buriavimui, galima užsiimti kita veikla. Važiuoti i safarius aplink salą su keturračiais ar bagiais, nardyti, žvejoti. Kelios kompanijos organizuoja turus į gretimas salas. Ir, žinoma, beveik visada galima plaukioti banglente. Tai galima nuspėti ir iš banglentininkų kiekio. Turistaujančių jų kur kas daugiau nei burlenitninkų ar plaukiojančių jėgos aitvarais. Vietiniai net kuria dainas apie banglenininkus iš viso pasaulio važiuojančius į Cabo Verde. Sukūrė (bent) vieną ir apie Lietuvius (mums). Deja, dainos žodžių iš to vakaro mes neprisimenam :)

Surfer at Punta Preta

Vietiniai gyvenojai yra draugiski, tačiau iš Afrikos atkeliave laimės ieškotojai gali būti kiek įkyrūs. Jiems kiekvienas praeivis viso labo tėra vaikštanti piniginė. Tačiau nesileidžiant į kalbas ir į kvietimą aplankyti jo „shopping“ griežtai atsakius NE, dažniausiai jie tiesiog pereina gatvę ir eina medžioti naujų turistų. Trečią dieną, su besikeičiančia odos spalva ir nebe tokiu smalsiu turistišku žvilgsniu, atsiranda ir imunitetas vietiniams. Bet kokiu atveju, pasiryžus įsigyti suvenyrų, derėtų išsitraukti Kaziuko mugėje išlavintus derybinius įgūdžius. Pirma siūloma kaina bus 10-50 kartų didesnė nei ta, už kurią įsigysi suvenyrą. Ir netgi tada būsi permokėjęs bent penkis kartus. Tokia jau ta Afrika.

Santa Maria

Tikrieji Cabo Verde gyventojai yra draugiški, malonūs, tačiau šiek tiek vengia turistų dėl atvykėlių iš Afrikos suformuoto vietinių įvaizdžio. Susidaro įspūdis, jog jie tiesiog nori gyvenit savo Cabo Verde per daug nesikišdami į turistų reikalus. Iš kitos pusės, atvykus į salą verta susirasti (pusiau) vietinį draugelį. Kadangi turistams viskas (pradedant mineraliniu vandeniu ir baigiant pramogomis) yra žymiai brangiau, tai gali padėti sutaupyti ne tik laiko, bet ir nemažai pinigų. Jie, žinoma, užsidirbs iš tarpininkavimų kelis eurus, tačiau – tai juk irgi darbas.

Daugiau informacijos

Kol rašiau šį straipsnį Josh Angulo atsinaujino savo interneto svetainę ir sukėlė labai daug naudingos informacijos apie Cabo Verde į www.angulocaboverde.com. Taip pat www.extreme-sports.lt galite rasti Girmanto ir Mindaugo kelionės aprašymą, galeriją ir Aivaro kelionės su Mariumi aprašymą.

Panašūs straipsniai:

Komentavimas išjungtas