To galėjo ir nebūti: Punta Abreojos

Aistė | Jėgos aitvarai | gegužės 26, 2010

Pirmas dalykas, kurį kaitų instruktorius pasako savo naujam mokiniui – niekada neplaukti kai vėjas pučia nuo kranto. Šiek tiek vėliau galbūt paaiškina, kad tai galima daryti kai įgauni patirties, žinai, ką darai ir, būtina sąlyga, jei spote yra gelbėjimo valtis.

Šitai taisyklei yra daroma išimtis bene visuose bangų spotuose. Kai vėjas pučia nuo kranto, bangos būna lygiausios, gražiausios ir ilgiausios. Tad pamišę dėl bangų įvertina riziką ir neretai plaukioja išties ekstremaliose sąlygose. Po dviejų puikių dienų su pietų bangomis gerai žinomame bangų spote Punta Abreojos, išvažiavome į miestelį apsipirkti maisto, užtrukome vos valandą, o grįžę tapome gelbėjimo operacijos liudininkais.

IMG_7998_

Gegužės 24-osios vakaras. Punta Abreojos vėjas pakyla popiet ir pučia iki 18-19 val. Tada nusileidžia saulė. Taigi visi plaukia ir džiaugiasi bangomis beveik iki sutemų. Taip buvo ir šį kartą. John’as (pavadinkime jį taip) buvo vienas iš tų, kurie dūko bangose iki pat prietemos. Aiškumo dėlei reikia paminėti, kad jis – tikrai ne pradedantysis kaiteris, o Abreojos – spotas, kurį jis vadina namais. Bangų ir vėjo charakteris jam labai gerai pažįstami – vos prieš dieną jis čia raižė 4 metrų bangas. Tačiau tą vakarą atsitiko kai kas netikėto – vėjas vakarėjant staiga nusilpo ir pasisuko tiesiai iš šiaurės (įprasta kryptis – vakarai, šiaurės vakarai). John’as dar bandė užsipjauti, kad išlipti į krantą aukščiau, tačiau jo kaitas įkrito į vandenį. Dėl nusilpusio vėjo, pakelti jo nebepavyko. Kaitas, net su švelniu brizu, vandenyje gana smarkiai tempia pavėjui – šiuo atveju – tiesiai į atvirą Ramųjį vandenyną. Sekanti stotelė – jei pasiseks – Isla Magdalena už 200 km (palyginimui, atstumas skersai Baltijos jūrą). Jeigu ne – Čilė arba Naujoji Zelandija.

IMG_8002_

Laimė, Punta Abreojos – žvejų miestelis. Krante likę draugai nedelsdami iškviečia budinčius žvejus. Šie dėl aukšto potvynio ir didelių bangų, kurį laiką dar delsia – stebi, ar John’ui nepavyks grįžti pačiam. Saulei jau beveik liečiant horizontą, John’as neartėja. Tai jau  tampa lenktynėmis su laiku. Žvejai pajuda. John’as, tuo metu jau paleidęs savo kaitą, iriasi į krantą ant savo banglentės. Didelių bangų sumaltas Ramiojo vanduo ypatingai šaltas. Hipotermija ir šokas po truputį ima viršų. Saulė jau gana sparčiai leidžiasi į nuostabiai raudonus debesėlius. John’o mintys, kaip vėliau jis papasakos, tuo metu sukasi apie tai, kad per visus savo metus praleistus Baja yra išgelbėjes gyvybę net 5 burlentininkams ir kaiteriams patekusiems į panašia situaciją. Šiandien likimas atsisuko prieš jį.

IMG_8020_

Žvejai, sulaukę tinkamo momento, savo nedidele panga šiaip ne taip perlipa 2-3 metrų mūšą, sužvejoja John’ą ir jo aitvarą. Dar prieš pasislepiant paskutiniam saulės spindulėliui, jis pasiekia krantą. Sušalęs. Šoke. Bet gyvas. Ir be galo laimingas vėl galėdamas liesti žemę kojomis. Jo istorija baigėsi laimingai…

IMG_8004_

Susumavus rezultatą:
– 2 val. šaltame Ramiojo vandenyje;
– žvejai ieškojo kaiterio jau beveik tamsoje;
– plaukiant visu pajėgumu, John’as nė kiek nepriartėjo prie kranto;
– per visą šį laiką prigeneruota tiek „juodų minčių“, kad užteks kokiems penkiems metams į priekį (citata);
– visiškas išsekimas ir šokas

IMG_5718_

Kaip galima būtų buvę išvengti nelaimės:
– būti ypatingai atsargiam plaukiant off-shore’o sąlygomis (kaip jau minėjau, ne bet kas ir ne bet kur gali tai daryti);
– vos pajutus pirmą vėjo pasilpimą ir krypties pasikeitimą, iš karto (!) plaukti į krantą;
– jei nepasiseka kaito pakelti per pirmas 5 min (kai vėjas nuo kranto), reikia (!) paleisti inventorių, kol dar nenunešė per toli ir parsiirti prieš srovę;

IMG_5724_

Pabaigai: ši istorija baigėsi laimingai tik dėl sėkmingai susiklosčiusių aplinkybių. Kitą kartą gali atsitikti tūkstantis dalykų, kurie sukliudys žvejams atplaukti laiku. Niekas dar nenugalėjo vandens ir vėjo stichijos. Vienintelis būdas nepatekti į tokias situacijas, o jei jau patekai, išsikapstyti – mąstyti! Mąstyti blaiviai. Kritiškai vertinti savo galimybes. Ir mokėti negaištant priimti sprendimus. Būsiu banali, bet naują aitvarą nusipirkti kainuoja tikrai mažiau negu verta Jūsų gyvybė.

Untitled1_

Panašūs straipsniai:
 1. Laisvis

  Brrrrrr, šalta pasidarė

 2. evaldas

  Siuo atveju nereikia atsikabinti aitvaro,o kaip tik prisitraukti aitvara,isleisti centrine pusle,susisukti kaita kaip plausta atsigulti ant jo pilvu ir be jokio vargo parplaukti i kranta

 3. Evaldai, nesinoretu diskutuoti tokiais klausimais sukeliant nereikalingu abejoniu pradedantiesiems. ar esi plaukes pries veja su isleistu aitvaru? ar esi plaukes wave spotuose su 4m bangomis ir srove?

 4. evaldas

  As, nesakau kad,visa aitvara reikia isleisti,tik priekine pusle,lates lieka pripustos,ant ju susisukes ir uzlipi ir iriesi.Gaunasi 3 privalumai.Nesi saltame vandenyje.Kaitas tave laiko ir tau nereikia isnaudoti daug jegu .esi auksciau virs vandens,ir jeigu jau neiseina parsirti esi lengviau pastebimas tave ieskantiems.

 5. negalima visko suabsoliutinti, bet neatsakei i mano klausimus :) teko man Punta San Carlos parsiirti i kranta su kaitu. uztrukau gera valanda, bet vejas buvo side-shore ir zemiau manes buvo ilanka, tad buciau arciau ar toliau islipes bet kada. laikytis aitvaro verta tik tokiu atveju, jeigu zinai, kad taves atplauks, arba kitas krantas nera toli. jeigu reikia plaukti pries srove – bet koks papildomas turis trukdo. sitoje situacijoje viskas buvo padaryta teisingai (neskaitant fakto, kad aitvara paleido per velai). su veju nuo kranto – primygtinai rekomenduojame nelaikyti isikandus irangos ir vertinti savo galimybes blaiviai, kai saule nusileis niekam bus neidomu laikaisi tu isikabines aitvara ar jau nebe.

 6. evaldas

  Ne,as nesu plaukes tokiom salygom,bet sprendziant is to kad aitvaras nepakilo vejo visai nebuvo,o ir pagal nuotraukas nelabai atrodo kad tos bangos labai dideles.Bet beliakokiu atveju jis pats jau nebegalejo parsiirti ir paeeme ji pries pat saulei leidziantis.As nesneku apie inventoriaus issaugojima,Bet sutik Girmantai,kad jeigu jo nebutu paeme ant susukto kaito jis butu ilgiau prasilaikes ir silumo ir pludrumo atzvilgiu.As dar siek tiek nedaskaiciau kad jis buvo su banglente,neaisku kaip jam butu pasibaige su paprasta lenta.

 7. kim mcc

  Great story- I’m glad there was a happy ending!

 8. Kim, we were glad to have him back. Though it was shocking how shocked he was…
  Evaldai, is ten, is kur situacija stebejome mes, padarytos klaidos buvo labai aiskios – kaita reikejo paleisti zymiai anksciau (bara jis buvo susivyniojes). Jei kada paciam teks patekti i panasia situacija, patarimas butu vienas – nebandyk savo gyvybes kaina irodyti, kad buvai teisus.

 9. evaldas

  Teko.ant kaito parplaukiau,ir gana is didelio atstumo.Jeigu kaita buciau paleides,nazinau ar buciau parvares.Aisku jeigu netoli kranto vejas staigiai pasisuka,tai geriau atsikabinti.Bet jeigu toli nuo kranto isjungia veja,tai nelabai noreciau likti toli juroje be nieko.

 10. Evaldai, niekas neabejoja tavo ziniomis ir patirtim. Taciau siuo atveju, situacija buvo labai aiski, o tu maisai skirtingus dalykus. Vejas nuo kranto yra vejas nuo kranto. Manau, diskusija galime uzdaryti.

 11. Regis

  Evaldas aisku teisus ta prasme, kad paleisti aitvara o ne susipakuoti…. tai tas pats, kaip ismest gelbejimo rata. O Aiste ir Girmantas mate situacija, siuo atveju turbut vos nesigavo gelbejimosi rato gelbejimas savo gyvybes saskaita. Zodziu matosi, kad visi teisus.

 12. Hurricane

  Grazios nuotraukos su laiminga pabaiga:)