Šventoji, pienas ir kraujas

Girmantas | Burlentės, Jėgos aitvarai, Spotai | sausio 20, 2010

Šventoji – tai tarsi namai. Žinome apie tą vietą viską, bet kai reikia rašyti – nežinai nuo ko pradėti. Lietuvos pajūris – ne toks jau ilgas, vos 90 km, nuo Būtingės iki Nidos. Smėlėtas paplūdimys nėra pats geriausias pasirinkimas bangų medžiotojams, tačiau Šventosios uosto liekanos įsirėžusios į jūrą sukuria vieną geriausių bangų spotų Baltijos jūroje.

IMG_3658_

Akinys

Šis bangų spotas buvo atrastas ne taip jau ir senai. Dar šio amžiaus pradžioje sunkiai kas būtų patikėję, jog Lietuvoje galima rasti bangų burlentėms ar net banglentėms. Vienas iš bangų raižymo pradininkų Gedas (geriau žinomas Akinio pravarde), užklydo vienos audros metu į Šventają. Nuo senojo uosto molo griuvėsių besiridenančių bangų forma buvo visiškai kitokia iki tol matytoms Baltijoje. Spotas buvo pavadintas Akinio vardu, taip pat kartais vadinamas Akinio nasrais (dėl Šventosios upės žiočių ir garsiausio pasaulyje bangų spoto Jaws, Havajuose)

98500025_

Pieno ir kraujo dvikovos

Akinys, buriuotojų tarpe, žinomas kaip Milk&Blood (Pienas ir kraujas) bangų rungties varžybų mūšio laukas. Po stiprių liūčių atneštų Atlanto ciklonų, Šventosios upė neša į jūrą kruvinai raudoną vandenį. Būtent upės žiotyse raudonos upės vandens putos maišosi su baltomis jūros putomis. Vienas šiuolaikinio buriavimo pradininkų ir aktyvistų Gintas Lapėnas (www.vejasgalvoje.lt) įžvelgė sąsają tarp senovės lietuvių pasakos ir šventosios nasrų.

Viena geriausiai žinomų pasakų Baltų mitologijoje – „Eglė – žalčių karalienė“. Yra surinkta virš šimto skirtingų pasakos versijų. Tačiau pasakos idėja išlieka ta pati. Eglės vyras Žilvinas gyeno jūroje, tad jam prisišaukti Eglė ir vaikai turėjo slaptažodį:

„Žilvinai, žilvinėli
Jei tu gyvas – atplauk pieno puta
Jei negyvas – kraujo puta!“

Eglės broliai norėdami atimti seserį iš Žilvino, prievarta išgavo slaptažodį iš silpniausios dukros ir nužudė Žilviną. Taigi Eglei bandant prisišaukti vyrą iš jūros atplaukė kraujo puta. Taip, įkvėpta pasakos, atsirado Milk&Blood varžybų serija ir bangų raižytojų judėjimas.

IMG_2157_m_

Vėjai ir bangos

Geriausios sąlygos Akinį aplanko spalio-lapkričio mėnesiais. Tiesa nei vandens, nei oro temperatūra tuo metu jau nedžiugina. Retai temperatūrų suma viršija 30 laipsnių. Stiprūs ciklonai susiformavę virš šiaurės Atlanto, neša vėjus į Baltiją per Šiaurės jūrą ir Daniją. Stipriausi vėjai (siekiantys 30 m/s) – pietvakarių krypties, suformuoja iki 6 metrų aukščio bangas. Senos uosto liekanos sulaiko vandens srovę ateinančią iš pietų ir suformuoja smėlio seklumą. Kadangi dugnas minkštas – smėlis juda su kiekviena audra, tad ir sąlygos keičiasi Akinyje su kiekviena audra.

IMG_2504__

Akinį galima skirstyti į keturias pagrindines zonas:
– iėjimo/išlipimo zona. Arčiau pietinio molo bangos švelnesnės, vėjas pastovesnis.
– bangų raižymo zona. Dėl besikeičiančios dugno formos ji migruoja, bet laikosi arčiau spoto vidurio iškart už pirmųjų sulūžusių bangų.
– autobusų parkas, kuris yra garsus dėl autobuso dydžio bangų ir šiaurinio molo liekanų, kurios įkvepia nesusimauti.
– ir Akinio skylė, kuri traukia viską į save, ir ten patekus dėl vėjo trūkumo ir srovės yra itin sunku ištrūkti.

map

Plaukiant toliau nuo pietinio molo bangos gražėja ir didėja. Tačiau kartu ir silpnėja vėjas, bei stiprėja vandens srovė. Dažniausiai pačios radikaliausios bangos formuojasi tiesiai prieš Akinio skyle. Tačiau visada reikia nepamiršti, jog įplaukus per giliai, kils problemų iš jos ištrūkti. Vėjas šioje vietoje kiek susilpnėja dėl aukštesnės kopos, be to į jūrą prieš šiaurinį molą grįžtanti vandens srovė trukdo išvystyti greitį ir perlipti bangas. Dauguma stiebų, lentų ir kito gėrio buvo sulaužyta būtent Akinio skylėje.

IMG_3424

Prie vakarų – pietvakarių vėjo, Akinyje sąlygos yra sideshore – side-on-shore. Bet vos tik vėjai pasisuka iš pietų ar net pietryčių – spotas su puikiomis side-off-shore sąlygomis tampa bangų raižytojų rojumi. Baltijos jūroje bangas formuoja vėjas, todėl bangų periodai nėra dideli (retai kada viršija 10 sekundžių), tačiau bangų tinkamų raižymui skaičius – didesnis. Didžiausias bangas formuoja vakarų vėjai, tad jeigu pietų vėjai atsisuka po kelių dienų vakario – galima tikėtis aukštų, ypatingai ilgų ir taisyklingai lūžtančių bangų. Gerą dieną ant bangos nesunkiai galima susukti 5-6 posūkius.

IMG_3635_

Naujasis uostas

Tačiau gali nutikti, jog netolimoje ateityje pieno ir kraujo legenda išliks tik knygose. Pagal Europos Sąjungos teisę, šalys narės privalo turėti jūros uostus kas 50 km. Idėja atstatyti Šventosios uostą nėra bloga, tačiau kelias kuriuo tai vykdoma verčia abejoti valdininkų kompetencija. Tarybų sąjungos palikimas valdininkų požiūryje ir valdininkų atsakomybės trūkumas privedė iki situacijos, jog visa senojo uosto teritorija buvo parduota privatiems nekilnojamo turto vystytojams. Taigi – šiuo metu uosto teritorijoje dygsta daugiabučiai. Valdininkai save įstūmė į situaciją kurioje neliko erdvės uosto infrastruktūrai ir nusprendė viską iškelti ant jūros kranto, taip suniokojant upės žiotis, kopas ir bangas. Naujai projektuojami molai vienareikšmiai pakeis nusistovėjusį landšaftą ir gyvūnijos tradicijas ir, padarydami nemenką žalą Baltijos jūrai, suniokos Akinio nasrus.

Panašūs straipsniai:
  1. Laisvis

    Šiaip abu labai šauniai rašot ir pats puslapis labai skoningas.