Asturias Karalystė

Girmantas | Banglentės, Kelionės, Spotai | gruodžio 15, 2014

Nusileidus kasyklų nusėtais šlaitais ir prasibrovus pro kaminų, spjaudančių liepsną ir dūmus, mišką, atsiduri aukštų uolų apsaugotoje oazėje: į Atlantą ištekanti upė išgraužė dugną, formuojantį aštrią bangą, o lengvą, nuo kranto dvelkiantį vėją sušukuoja kedrų ir eukaliptų giraitė. Industrijos ir gamtos kontrastai – būdingi visam Asturias regionui. Ispanijos šiaurėje, Picos de Europa papėdėje viduramžiais buvo įsikūrusi Asturias karalystė, kuri tapo pagrindu Leon karalystei, o dvidešimtame amžiuje suklestėjus kalnakasybai ir metalo gavybai – Asturias buvo įvardinamas kaip labiausiai klestintis pietų Europos regionas. Kraštas, pasižymintis įspūdinga gamta, akivaizdžiai turtingas ir iškasenų bei mineralų. Visi didesni Asturias miestai iškilę aplink milžiniškas gamyklas bei upių žiotyse įsikūrusius uostus. Tuo tarpu pabėgus vos keliolika kilometrų į šalį, pasitinka laukiniai paplūdimiai, kalnai ir tarpekliai.

DSC_0026-Edit-2_

Kelionė

Savo kelionę į Asturias suplanavome važiuoti automobiliu. Iš Lietuvos – apie 30 valandų kelio, tad su nakvyne, nepersistengiant, galima atvažiuoti per dvi dienas. Automobilis bangų medžiojimui – būtinybė: jei banga nelūžta viename paplūdimyje, visai gali būti, kad už kampo – lūžta. Automobilių nuoma Ispanijoje nėra labai brangi, kompaktišką automobilį galima išsinuomoti už 100 EUR savaitei. Vos už 1-3 valandų kelio, gretimame Cantabria regione esantys Santander ir Bilbao gali pasigirti itin geru susisiekimu. Tiek žemų kaštų, tiek tradicinės oro linijos gali pasiūlyti tiesiogines jungtis su pagrindiniais transporto mazgais visoje Europoje. Iš Vilniaus į Bilbao itin patogiai skraido Lufthansa, taip pat Brussels Airlines. Į Santander skrenda Ryanair, tačiau gali tekti paieškoti patogių jungčių.

29950006_

Gyvenimas

Asturias regione turizmas yra išvystytas pakankamai gerai, tad internete nesunku rasti poreikius bei kainą atitinkančius pasiūlymus apsigyvenimui. Priklausomai nuo to, ko tikitės iš kelionės, reikėtų pasirinkti ir vietą gyvenimui. Vienas universaliausių pasirinkimų – Gijon. Tai gana didelis miestas ant Atlanto kranto, jo pagrindiniame paplūdimyje pilna bangų pradedantiesiems, bet čia pat yra ir turbūt geriausia dešiniarankė banga Asturias bei, turbūt didžiausią įspūdį palikusi, Peñarrubia. Gijon pilna ir surf shop’ų, ir mokyklų, ir restoranų, barų, kitų pramogų. Kiek toliau į vakarus galima gyventi Salinas, tai – taip pat kurortas ant vandenyno kranto. Gana didelis paplūdimys bangų sulaukia beveik visada, ypač kai aplinkiniuose spotuose bangos per mažos. Ieškantiems daugiau ramybės galima rinktis iš nedidelių kaimelių išsidėsčiusių visame regione. Mes pasirinkome Lastres – per patį regiono kurį norėjome išnaršyti vidurį. Ramus kaimelis ant aukštos uolos prie vandenyno buvo puiki vieta pabėgti nuo miesto šurmulio.

DSC_0328_

Gyvenimas yra gana paprastas, tiek didesniuose, tiek mažesniuose miesteliuose yra kavinių ir restoranų. Norint gamintis maistą namie – nesunku rasti įvairiausių maisto produktų, taip pat šviežios mėsos ar žuvies. Regionas garsėja ir sidro fiestomis. Tiesa, Asturias sidras – ne visai tai, ką parduoda lietuviški prekybos centrai, tačiau tai yra didžiausias regiono pasididžiavimas. Norintiems įspūdžių ne tik vandenyje, bet ir ant žemės galima apsilankyti Picos de Europa nacionaliniame parke, kur pilna įspūdingų kalnų, tarpeklių, galima pasivaikščioti ar pavažinėti dviračiu. Taip pat regione yra nemažai dinozaurų pėdsakų, tad įrengti takai juos apžiūrėti.

DSC_0030_

Bangos

Šiaurės Atlante besisukantys ciklonai Europos link atneša visą krūvą bangų. Asturias pakrantė atvira bangoms iš Vakarų – Šiaurės vakarų. Nors Airija ir Britanija užstoja Biskajos įlanką iš šiaurės, laimei iš Vakarų į Rytus keliaujantys ciklonai sugeneruoja pakankamai bangų visam regionui. Asturias vizitinė kortelė – Rodiles. Pasaulinio lygio, vamzdį formuojanti banga Villaviciosa upės žiotyse. Nors vyraujančios bangos – kairiarankės, kartkartėmis galima rasti ir labai neblogų dešiniarankių. Bangų sezonas – beveik ištisus metus, išskyrus vidurvasarį – Liepą ir Rugpjūtį. Geriausias sezonas pagauti bangų ir pasimėgauti šiltais orais – ankstyvas ruduo. Nors Atlanto ciklonai suaktyvėja žiemos sezono metu, tačiau vanduo ir oras atšala, tad plaukti galima, tačiau tų pačių audrų sukeltas bangas galima pagauti piečiau, šiltesniuose kraštuose.

DSC_0225_

Salinas, Espartal, Xago

Salinas buvo pirmoji mūsų pažintis su Asturias bangomis. Spotas įsikūręs ant iškyšulio, tad surenka visas iš vakarų ateinančias bangas. Kai niekur regione nėra bangų – tikėtina, kad bent kažkas lūžta šiame krante. Tai pasiteisino ir mūsų kelionės metu, nors nuo pat Prancūzijos vandenynas buvo ramus, Salinas gavome iki krūtinės siekusių bangų. Atvirą paplūdimį galima skirstyti į kelias dalis – vakarinį Salinas krantą, Salinas vidurį ir Espartal – rytiniame krante esantis spotas prie pat molo ir Espartal smėlio kopų. Priklausomai nuo bangų krypties ir dydžio, bangos lūžta labai skirtingai. Geriausias sąlygas gavome viduryje – prie grįžtančios srovės kanalo formavosi puiki dešiniarankė banga. Kai bangos pakyla – viduryje jos pradeda užsidarinėti, tad banglentininkai prasiskirsto į šalis.

29960033_

Už 10-15 minučių kelio, prasiveržus pro Aviles industrinį rajoną galima pasiekti Xago. Uždaras, daugiau nei kilometro ilgio paplūdimys iš visų pusių apsaugotas aukštų uolų. Į šiaurės rytus nuo Salinas esantis paplūdimys yra iškart už upės žiočių. Nors paplaukti Xago neteko (į krantą pūtęs vėjas neleido susiformuoti gražioms, lygioms bangoms), vietiniai šneka, kad banga čia piktesnė, aštresnė, neretai formuojanti vamzdį. Pati Xago aplinka paperka. Atrodo neįtikėtina rasti tokią ramybės oazę, šalia čia pat įsikūrusios sunkiosios Aviles industrijos. Tiesa, industrija turi ir savo minusų. Pirmą dieną Salinas iš vandens iškrapštė didelė naftos/alyvos dėmė, grėsmingai artėjusi link mūsų raižomos bangos. Nors vietiniai sakė, kad tokia akivaizdi tarša nėra dažnas reiškinys, ignoruoti industrijos įtaką gamtai – sunku.

IMG_0976_

Gijon, El Maritimo, Penarrubia

Gijon – vienas didesnių regiono miestų. Klaipėdos dydžio kurortas ant vandenyno kranto gali pasigirt beveik kilometro ilgio malecon ir paplūdimiu tiesiog miesto centre. Paplūdimyje lūžtanti banga dažniausiai užsidaro iš karto, tačiau pursluose turškiasi dešimtys, o vasarą, tikėtina, šimtai banglentininkų. Kartkartėmis, su teisingu potvyniu prie kanalo srovės formuojasi kiek gražesnės ir ilgiau besiridenančios dešiniarankės bei kairiarankės bangos. Vos už keturių eismo juostų gatvės – pilna surf shop’ų, sporto klubų ir kavinių.

DSC_0107_

Rytiniame pagrindinio paplūdimio krante esantis iškyšulys formuoja dešiniarankę bangą. Ji, tiesa, lūžta labai arti akmenų ir, taip pat, ne visada yra tinkama plaukti banglente – dažnai užsidaro visa iš karto. Tačiau ant sekančio iškyšulio, už vos poros šimtų metrų lūžtanti El Maritimo – turbūt geriausia regiono dešiniarankė banga. Nuplaukti iki jos, nors ir tarp akmenų, tačiau nėra labai sunku. Banga žymiai geresnė su aukštesniu potvyniu, lūžta ant akmenų. Potvyniui pasėdus, banga dar labiau priartėja prie akmenų ir darosi pavojinga. Kadangi spotas yra tiesiog dideliame mieste – vietinė publika nusiteikusi gana agresyviai. Nors atvirų konfliktų išvengėme, tačiau dėl savo vietos ant bangos reikia pakovoti žymiai stipriau, nei kitur Asturias. Gera banga gali lūžti ir kelis šimtus metrų, tačiau kai tik El Maritimo įsijungia, vandenyje iškart sėdės kelios dešimtys banglentininkų.

DSC_0189_

Už dar kelių kilometrų i rytus esanti Penarrubia – spotas kuris paliko vieną didžiausių įspūdžių. Deja paplaukti jame neteko – bangos buvo itin didelės (daugiau nei du Saboniai), akmenys prie kranto atrodė itin grėsmingai, o mūsų turimos lentos nevisai buvo skirtos tokio dydžio bangų gaudymui. Turbūt ne veltui vandenyje nebuvo net ir vietinių. Panašu, kad su žemesniu potvyniu banga yra kiek draugiškesnė, žymiai lengviau pasiekiama – nusėdus vandeniui lyg dantis styrančias uolas galima praeiti nesušlapus kojų. Bet kokiu atveju, Penarrubia įrašė naują eilutę bangų, kurias dar reikia pagauti sąraše. Grįšime, tik geriau pasiruošę.

DSC_0194_

Rodiles

Stipri, kairiarankė, vamzdį formuojanti banga, ne veltui dažnai lyginama su pasauline legenda, vos už keturių valandų kelio esančia Mundaka. Rodiles – Villaviciosa upės žiotyse, tarp aukštų uolų įspraustas įspūdingo grožio paplūdimys, kurio krante – eukaliptų ir kedrų giraitė. Dešiniajame paplūdimio krašte – nedidelis beach break’as, dažnai tinkantis net ir mokiniams, tuo tarpu kairėje, prie upės išgraužto kanalo, lūžta geriausia banga regione.

DSC_0051_

Banga gražiausia prie žemo potvynio, tačiau srovės tuo metu – itin stiprios. Norint išsilaikyti pozicijoje, ypač su besileidžiančiu potvyniu teks irtis nesustojant. Ne veltui visi bangų katalogai rekomenduoja didesnes lentas – su jomis lengviau ne tik išsiirti, bet ir pagauti bangą. Per mūsų dvi savaites praleistas Asturias, Rodiles parodė savo grožį du kartus. Nors buvome užsukę ir dažniau, tačiau ne visada bangų kryptis ir/ar kitos sąlygos buvo tinkamos, kad atsiskleistų tikrasis Rodiles veidas.

DSC_0041_

Vietiniai priima labai priklausomai nuo sąlygų gerumo. Jeigu banga tikrai gera ir dar pasitaiko savaitgalis, gali tekti paplušėti, kad nugvelbtum vieną kitą bangą jiems iš po nosies. Tuo tarpu šiek tiek ramesnę dieną, kai banglentininkų vandenyje mažiau, didesnių problemų pasigauti bangą nekyla. Kaip ir daugumoje kitų paplūdimių Rodiles dugnas – smėlis, tad net stipriausia skalbykla nėra labai pavojinga. Tiesa, praėjus visus nušlavusiam setui, teko matyti ne tik išsigandusius vietinių veidus, bet ir nutrūkusias nuo pavadėlių lentas ir bodyboard’us.

DSC_0056_

Griega, Playa Vega

Gyvenimui Asturias pasirinkome Llastres – ramų kaimelį ant vandenyno kranto, praktiškai pačiame viduryje tarp Gijon ir Ribadesella. Satelitinės nuotraukos ir žemėlapiai rodė, jog čia pat esantis paplūdimys yra visai gražus, tačiau nesitikėjome nieko ypatingo. Natūralu, kad nuo pat pirmos dienos radę gražias sąlygas prie pat esančiame La Griega paplūdimyje, leidome čia nemažai laiko su mokiniais. O kartu ir pagavome kelias dienas įspūdingų bangų. Tai tik patvirtino, kad Asturias – puikus regionas bangų žvalgybai ir medžioklei. Niekada nežinai, kuriame paplūdimyje lūš gražiausia banga, o jeigu bangos nėra viename, tai toli gražu, nereiškia, kad jos nėra visai šalia. Playa Griega tai paplūdimys su upės žiotimis, slankiojančios viršūnės formuoja tiek dešiniarankes, tiek kairiarankes bangas. Geriausios sąlygos su kylančiu, vidutiniu potvyniu. Prie žemo – bangos užsidaro iškart, su aukštu potvyniu – bangos tampa silpnesnės, prie kranto esančioje duobėje pradeda suktis stiprios srovės – kartais netgi gali būti sunku išlipti į krantą. Krante – graži giraitė ir sutvarkyta aplinka su įrengtu takeliu vedančiu link dinozaurų pėdsakų.

DSC_0299_

Dar vienas mus pradžiuginęs perliukas – Playa Vega paplūdimys. Po ilgos dienos Ribadesella, važiavome namo ir jau besileidžiant saulei užsukome pažiūrėti į bangas pakeliui esančioje Playa Vega. Tai ką pamatėme privertė cyptelėti kaip mažas mergaites, momentaliai įlysti į šlapius hidrokostiumus ir bėgtute pasileisti link bangų. Nuo kranto pūtęs vėjas nupūtinėjo purslus nuo bangų keterų, o gražios A-formos bangos lūžo per visą smėlėtą pakrantę. Išsiyrus į bangas apėmė fantastiškas jausmas. Tolumoje už 10 kilometrų matėsi mūsų namai – Llastres, už kalnų nusileidusi saulė spalvojo dangų raudonai, o priešingoje pusėje iš už uolos ir debesų išlindo milžiniško dydžio mėnulis. Atmosfera buvo tikrai pasakiška. Sužavėti šio vakaro vis grįždavome į Playa Vega, tačiau nieko panašaus neberadome.

DSC_0311_

Ribadesella

Palangos dydžio kurorto centre esantis paplūdimys – puiki vieta tiek mokiniams, tiek jau pažengusiems. Kairėje paplūdimio pusėje esantis kanalas padeda išplaukti gilyn, o priklausomai nuo potvynio ir bangų lūžta kelios skirtingos kairiarankės ir dešiniarankės bangos išsidėstę per visą paplūdimį. Mūsų viena mėgstamiausių vietų – skatepark’u praminta banga pačioje paplūdimio kairėje. Potvyniui pakilus beveik iki pat betoninės sienos formuojasi labai graži kiek virš pusės Sabo siekianti dešiniarankė banga – bent pora aštrių posūkių visada garantuota. Ribadesella – didesnis miestelis, tad čia yra ne tik parduotuvių, restoranų, tačiau ir surf shop’as, banglenčių mokykla, visai nemažas pramoginių laivų uostas. Gana daug laiko su mokiniais praleidome būtent čia, nes su kanalo pagalba visada lengviau išsiirti link didesnių, dar neužsidariusių bangų.

DSC_0002-Edit_

Vietoj pabaigos

Asturias sužavėjo visus važiavusius kartu. Įspūdinga gamta, geros bangos, atpalaiduojanti atmosfera. Keliaudami pakrante mus aplankė ir Maroke sutikti Monika ir Martynas. Jie savo žaliuoju autobusiuku nukeliavo net iki Portugalijos, tačiau grįžo į Asturias dar kartą. Ir nieko keisto, grįšime ir mes. Ir ne kartą.

Panašūs straipsniai:

Komentavimas išjungtas